Kontakt:

Oceniamy karte walk Tymex Boxing Night 12

FB_IMG_1594038165251

Już w najbliższy piątek w Hali Sportowej przy ul. Sosnowej 3 w Pionkach odbędzie się gala Tymex Boxing Night 12. Będzie to drugi event grupy Mariusza Grabowskiego w tym roku. Wydarzenie będzie na swój sposób szczególne, z racji debiutu grupy Tymex w TVP oraz … wręczeniu pamiątkowego pasa (ufundowanego przez kibiców) dla wygranego walki Marcina Siwego z Kamilem Bodziochem.

Waga super półśrednia

Kamil Kuździeń (1-0) vs Dymytro Żukow (Ukraina) (Debiut)

Starcie dwóch pięściarzy, którzy niedawno walczyli jeszcze na ringach amatorskich. O rywalu Kamila Kuździenia-Dymytro Żukowie wiemy niewiele. Ukrainiec mieszkający na co dzień w Lublinie, który startował na… Mistrzostwach Polski w boksie olimpijskim. Zbyt wiele na nich nie pokazał – przegrał w pierwszej walce z Karolem Łapawą. W tej walce Ukrainiec atakował Polaka z dystansu, wywierając na nim presję. Jednak momentami jego boks był chaotyczny, na czym może skorzystać Kuździeń, który jest o wiele bardziej doświadczonym zawodnikiem od Żukowa. Ciekawym aspektem będzie też waga-Polak w boksie olimpijskim startował w kategorii do 75 kg, a Ukrainiec w limicie do 69 kg. Warunki fizyczne w tej walce będą po stronie Polaka najprawdopodobniej.

Waga super piórkowa kobiet

Laura Grzyb (2-0 2 KO) vs Bojana Libiszewska (7-39 1 KO)

O tej walce za dużo nie będę się rozpisywał, z racji wiadomego dla wszystkich jej statusu – nabijania rekordu oraz zyskiwania doświadczenia. W dwóch poprzednich walkach faworyzowana w tej walce Laura Grzyb dwukrotnie znokautowała swoje przeciwniczki w pierwszej rundzie. Bojana Libiszewska jest zawodniczką, która przejechała bokserski świat wzdłuż i wszerz, z racji czego wątpię, by zawodniczka z Jastrzębia Zdrój ją znokautowała (a szczególnie w pierwszej rundzie). Poza tym zawodniczka grupy Silesia Boxing przegrała przez nokaut tylko dwa razy. Walka na dłuższym dystansie na pewno dałaby nam więcej informacji o zawodniczce grupy Tymex.

Waga super półśrednia

Maksymilian Gibadło (3-0) vs Denis Mądry (5-3 1 KO)

Walka bardzo interesująca dla kibica walk typowego „Friday Boxing Night” (walk pięściarzy mających niedługi staż w boksie-przyp. red.). Po przegranej z Łukaszem Gworkiem, Mądry dostaje kolejną szansę zawalczyć na jednej z większych gal w Polsce; tym razem z mniej doświadczonym w boksie zawodowym zawodnikiem – Maksymilianem Gibadło. Zawodnik ze Zgorzelca poniekąd jest w dobrej dla siebie pozycji. Po raz kolejny toczy bój na wyjeździe (wcześniej zawodnik walczył głównie w Niemczech)-sytuacji dla siebie częstej, ale też z zawodnikiem stylowo mu pasującym (styl zawodnika z Dolnego Śląska polega głównie na walce w półdystansie, której nie unika Gibadło). Natomiast Maksymilian Gibadło, mimo małego doświadczenia na zawodowym ringu ma na koncie kilkadziesiąt walk w boksie olimpijskim (wraz z sukcesami). Żeby pokonać Mądrego, zawodnik stajni Tymex musi walczyć z dystansu oraz kontrować swojego przeciwnika. Innej możliwości wygranej przez boksera urodzonego w Grecji nie widzę-jego rywal jest o trzy pułki wyżej niż wszyscy jego rywale razem wzięci.

Waga super średnia

Tomasz Gromadzki (10-3-1 3 KO) vs Stanisław Gibadło (3-0)

Brat Maksymiliana Gibadło-Stanisław – może i mierzył się z lepszymi zawodnikami niż jego brat, lecz jednak ich rywale na piątkowej gali grupy Tymex są o dwie klasy lepsi. Gromadzki w swojej karierze rywali pokroju Gibadły pozbawiał „0” w rekordzie, choć po ostatniej przegranej z Sebastianem Ślusarczykiem pozostało sporo spekulacji na temat formy „Zadymy”. W końcu Stanisław Gibadło też może wyskoczyć z eksplozją formy jak Ślusarczyk. Podobnie jak brat-pięściarz urodzony w Grecji nie może schodzić do półdystansu w tej walce, a jedyną jego bronią mogą być kontry wraz z atakiem dystansu.

Waga średnia

Aleksander Strecki (10-1-2 5 KO) vs Taras Golovaschenko (3-2 3 KO)

Moim zdaniem najciekawsza walka tej gali. Mogłoby paść pytanie: A dlaczego? Pięściarze wyżej zestawieni są znani z boksu olimpijskiego oraz ligi WSB. Poza tym obaj są z ukraińskiej szkoły boksu, a jak wiemy, Ukraina może się cieszyć w tej chwili dwoma największym geniuszami w świecie boksu (Vasylem Łomaczenką oraz Aleksandrem Usykiem). Mimo tych podobieństw jednak ich style się dosyć różnią. Strecki walczy bowiem sposób techniczny, operując bardzo dobrze nogami. Golovaschenko natomiast skupia się na walce w półdystansie. Faworytem w tej walce jest Strecki, lecz Golovaschenko walczący do tej pory na wyjazdach może sprawić sporą niespodziankę. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że poziom walki jest oceniany przez serwis BoxRec.com na jedną gwiazdkę (w skali pięciu gwiazdek).

Waga lekka kobiet

Oleksandra Sidorenko (8-0 1 KO) vs Karina Kopińska (13-33-4 3 KO)

Krytykanci powiedzą, że ta walka jest nabiciem rekordu dla zawodniczki Tymexu, lecz fakty są nieco inne. Owszem faworytką starcia jest Sidorenko-tego nie można odmówić. Natomiast portal BoxRec.com szereguje Sidorenke i Kopińską na (kolejno) 20 i 36 na świecie. Wygrana w tym starciu bokserka na pewno dużo zyska, a w szczególności Karina Kopińska. Ta walka jest również oceniana na BoxRec.com na jedną gwiazdkę.

Waga ciężka

Marcin Siwy (20-0 8 KO) vs Kamil Bodzioch (6-0 2 KO)

Walka, którą niewątpliwie żyje cały internet. Bądź co bądź, ale jej pomysłodawcą był kibic boksu z Twittera posługujący się pseudonimem „Ajtuj Szminka”. Z jednej strony polskiemu boksowi przyda się polsko-polski szlagier (i do tego w wadze ciężkiej-najbardziej popularnej kategorii wagowej na świecie) rozpalający emocje kibiców. Z drugiej strony, poziom pięściarzy nie powala na kolana-wystarczy spojrzeć na ich bilansy pojedynków oraz przeciwników… Nie mniej jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Jednak ta walka (według mnie) poziomem sportowym na papierze nie zasługuje na co-main event gali-bardziej na takie miejsce na karcie walk zasługuje walka Strecki vs Golovaschenko. Jeśli chodzi o czyste spojrzenia na samą walkę-faworytem będzie Siwy. Jego waga (oraz umiejętne korzystanie z jej plusów) będzie jego głównym atutem w tej walce. Natomiast Bodzioch, żeby wygrać, będzie musiał być bardzo mobilny na nogach oraz nie będzie mógł się wdawać w niepotrzebne bijatyki (jak miało to miejsce w paru poprzednich walkach). Największym wygranym tej batalii może być Bodzioch, z racji pokonania zawodnika będącego dłużej w boksie zawodowym oraz zabrania „0” w rekordzie. Wracając do kibiców na koniec. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że ten sam „Ajtuj Szminka” zorganizował zrzutkę na pas dla wygranego tej walki. Ma również zamiar wręczyć ten pas wygranemu, lecz nie wiadomo czy uda się to wykonać.

Ps Ta walka dostała również notę jednej gwiazdki od BoxReca.

Waga lekka – walka o pas Międzynarodowego Mistrza Polski Wagi Lekkiej

Damian Wrzesiński (19-1-2 5 KO) vs Otto Gamez (19-2 14 KO)

Po raz kolejny los (a może jednak promotor?) zestawił pięściarza z Wielkopolski z zawodnikiem z Ameryki Południowej-tym razem z Wenezuelczykiem. Z Wenezuelczykiem, który karierę zaczynał w kategorii super koguciej (i walczył w niej zazwyczaj) oraz który w ostatniej walce zdecydował się na skok do kategorii super piórkowej. Prognozy do owego rywala nie różnią się niczym szczególnym od ostatnich dwóch rywali „Wrzosika” (Miguela Cesario Antina i Sergio Puente). No może poza jednym-Gamez w porównaniu do Argentyńczyka oraz Meksykanina dwa lata temu był… mistrzem świata federacji IBA. Fizyczność i forma (rosnąca z walki na walkę) Damiana powinny wypunktować kolejnego latynosa. BoxRec walkę ocenił na dwie gwiazdki.

Podążaj za nami!

#polishfighters

Leave Comment

Your email address will not be published.