Kontakt:

Zbigniew Pietrzykowski – najlepszy polski bokser w historii?

pitry

Kto jest najlepszym polskim bokserem w historii? Takie pytania zadaje sobie pewnie większość z nas… Najczęściej usłyszymy odpowiedź, że to Andrzej Gołota czy Tomasz Adamek. A może warto zainteresować się sylwetką Zbigniewa Pietrzykowskiego? Zapraszam do przeczytania artykułu…

Zbigniew Pietrzykowski, to urodzony w 1934 roku 3-krotny medalista olimpijski i 4-krotny mistrz Europy w boksie. Dlaczego więc tak mało ludzi o nim słyszało? Może dlatego, że był to boks olimpijski? A może dlatego, że było to tak dawno, że większość z nas nie miała przyjemność oglądania go na żywo? Któryś z tych powodów może być odpowiedzią, ale myślę, że naprawdę warto zainteresować się tym zmarłym w 2014 roku bokserem.

Niech dowodem na jego fenomen będzie to, że ze wszystkich igrzysk olimpijskich na których startował (a było ich 3) przywoził medal. W Melbourne i Tokio zdobył brąz, a w Rzymie zdobył srebro. Kolejny powód? Każdy z tych medali był w innej kategorii wagowej, gdyż Zbigniew Pietrzykowski bił się w 3 różnych – lekkośredniej, średniej i półciężkiej. Trzeci powód, to jego siła ciosu… To nie trenerzy czy znajomi zachwalali ten cios, ale jego rywale mówili, że jest to uderzenie jak z młota parowego. Sukcesy możemy wymieniać dalej: 5 startów na mistrzostwach Europy – 5 medali, z czego 4 złote. Mistrz Polski? Jedenastokrotnie (!) co do dziś jest rekordem.

W swojej karierze stoczył 350 walk, a ich rekord wynosi 334-14-2. Wszyscy możemy przyznać, że jest to strasznie imponujące. W 1960 roku „Zizzy” w finale igrzysk olimpijskich stoczył walkę, która przeszła do historii. Jego rywalem był Muhammad Ali (wtedy znany jeszcze jako Cassius Clay). Walka była tak dobra, że ludzie z Australii specjalnie przylecieli do Bielska-Białej, aby porozmawiać z Polakiem o tym pojedynku. Pewnie jesteście ciekawi kto wygrał tą walkę… Zwycięzcą był Muhammad Ali, ale gdy poszukamy w internacie, to możemy zauważyć niejedną opinię, że był to werdykt kontrowersyjny.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat Zbigniewa Pietrzykowskiego? Odsyłamy was do przedsprzedaży biografii, która jest na labotiga.pl

https://www.labotiga.pl/ksiazki-o-boksie/10388-ksiazka-piesci-aniola-walka-o-zloto-zbigniewa-pietrzykowskiego.html

Podążaj za nami!

#polishfighters

Leave Comment

Your email address will not be published.